Bir Dünya Kenti İstanbul

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul, nüfus bakımından dünyada 15. sıradadır. Birçok ırktan ve milliyetten insanı barındıran İstanbul, kozmopolit bir şehirdir. Metropol kentler arasında yer almasının yanında tarih sahnesinde de önemli bir geçmişe sahiptir. Bizans'ın elinden alarak fetheden Fatih Sultan Mehmet'in ardından yüzyıllar sonra tekrar düşman eline geçen şehir, en son Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından düşman işgalinden kurtarılmıştır.
Sahip olduğu tarihi geçmişi ve günümüze kadar varlığını koruyan yapıları ile çok önemli bir konumdadır. Coğrafi ve tarihi bir öneme sahip olan bu şehir, birçok devletin hayallerini süslemektedir. Avrupa’yı Asya’ya bağlayan bir köprü görevi gören İstanbul’un her iki kıtada da toprakları bulunuyor.

İstanbul’a Nasıl Gidebilirsiniz?

“Taşı toprağı altın” düşüncesiyle,ülkenin dört bir yanından yıllarca göç alan İstanbul’a her türlü yoldan ulaşım yapabilirsiniz. Şehirler arası otobüs firmalarının neredeyse her on dakikada bir İstanbul’a seferleri bulunuyor. Avrupa ve Anadolu yakasında iki büyük otogar bulunuyor. Buradan taksiyle, toplu taşıma araçlarıyla veya İstanbul araba kiralama imkanlarından yararlanarak istediğiniz yere gidebilirsiniz.

İstanbul’un Havalimanları

İstanbul’da iki adet havaalanı bulunuyor. Bunlardan biri yeni açılan İstanbul Havalimanı’dır. (Atatürk Havaalanı buraya taşındı.)
Bir diğeri de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı seçeneğidir. Bütün havaalanlarından gün içinde direk seferlerle gelebilirsiniz. Burada bulunan araç kiralama şirketlerinden araç kiralayabilirsiniz.Tercih ettiğiniz aracı kiralayarak tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.
İsterseniz daha önceden iletişim kurarak, havaalanından alınıp, kalacağınız yere kadar ulaşımınızı sağlayacak olan transfer hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Şehrin kalabalık trafiğinde, stresten uzak bir şekilde gideceğiniz konuma rahatça ulaşmış olursunuz.

İstanbul’da Gezilecek Yerler

Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarına yıllarca başkentlik yapmış İstanbul’da o dönemin izlerini görebilirsiniz. Sarıyer’de bir çay bahçesinde oturup, ”Altın boynuz” boğazı seyredebilirsiniz. İstanbul saraylar ve camilerle donatılmıştır. Bizans eseri olan Ayasofya Cami’sini, St. Thomas Kilisesini, Osmanlı mimarisini yansıtan Süleymaniye, Sultan Ahmet, Fatih Camilerini gezebilirsiniz.

Ayasofya Müzesi; İstanbul’un fethine kadar kilise olarak kullanılmıştır. Fethi gerçekleştikten sonra Fatih Sultan Mehmet'in emriyle camiye çevrilmiştir. Cumhuriyet döneminde müzeye çevrilmesine karar verilen yapı şimdilerde yine cami olarak kullanılma açılmıştır.. Sütunları, işlemeleri ve ikonlarıyla tam bir sanat eseridir.

Saraylar; Topkapı, Beylerbeyi, Dolmabahçe, Çırağan, Yıldız sarayları İstanbul’a görkemli bir azamet katıyorlar. Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılmış olan Topkapı Sarayı, imparatorluğun bütün padişahlarına ev sahipliği yapmıştır. En büyük alana sahip saraydır. Her odasında ve alanında bir tarih yazılıdır. Bu nedenle sarayları ziyaret ederken, özel bilgiler de almanızı ve dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz.
Dolmabahçe Sarayı'nın ayrı bir önemi ve yeri vardır. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk son nefesini burada vermiştir. Onun odasına dokunulmamış ve doğal haliyle bırakılmıştır.
Yerebatan Sarnıcı; 6. Yüzyılda Doğu Roma İmparatoru Justinyus tarafından yaptırılmıştır. 9800 m² alana sahip bu sarnıçta toplam 28 sütun bulunuyor. Özel ışıklandırması ve sütunlarıyla bu sarnıcı ziyaret edebilirsiniz. Sarnıçta bulunan ağlayan sütunu inceleyebilirsiniz. Diğer sütunlar kuruyken bu sütun ıslaktır. Sarnıcın yapımında kullanılan ve hayatlarını kaybeden kölelere hatıra olarak yapıldığı rivayet ediliyor.
Bütün sütunlar dairesel olmasına rağmen iki sütun köşelidir. Medusa Başı olarak anılan bu sütun köşeleri Roma heykel sanatından izler sergiliyor.

Çocuklar için Müzeler

İstanbul’a ailecek geldiyseniz çocuklarınıza hitap edecek yerler de bulunuyor. Miniatürk, birçok eserin küçük ebatta yapılmış maketlerinin olduğu yerdir. Çocuğunuz, Topkapı Sarayı, Mevlana Türbesi gibi maketleri incelerken eserler hakkında bilgi sahibi de olur.
Madame Tussauds İstanbul; Tarihe iz bırakmış 60 ünlü insanın balmumundan heykellerini gezebilirsiniz. Hem tarihe yolculuk yapmış hem de o kişiler hakkında ilginç bilgiler öğrenmiş olursunuz.

İstanbul Oyuncak Müzesi; üç kuşağa hitap etmesiyle ayrı bir özelliğe sahiptir. İnsanlığın günümüze kadar gerçekleştirdiği gelişmeler, oyuncakların diliyle anlatılıyor. Trenin icadından sanayi devrimine kadar, uzay çalışmalarının Ay’a çıkma aşamasına kadar olan evresini, bu oyuncaklar aracılığıyla görebilirsiniz.

Adalar; İstanbul’un gürültüsünden kaçmak ve sakin bir ortamda gezinti yapıp, dinlenmek için Adalar’a gidebilirsiniz. Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada’da faytonlarla veya bisikletlerle gezebilirsiniz.
Bu büyük ve de güzel şehri gezmek için araç kiralama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Her köşesini dilediğiniz gibi gezmek için İstanbul’da araç kiralama yöntemini tercih edebilirsiniz.