İzmir Efes

Medeniyetler beşiği Efes, İzmir ili Selçuk ilçesine bağlıdır. Efes Antik Kenti; Roma, Yunan ve Türk medeniyeti esintileri taşıyan, zamanının liman kentidir.Efes ve çevresinde oldukça geniş bir alana yayılmış olan bu tarihi mekanları ve eşsiz eserleri ziyaret etmek için Efes'te araç kiralamak isteyebilirsiniz.Bu hizmet sayesinde tüm bölgeyi keşfetme konusunda sorun yaşamazsınız.

Çağlar boyunca varlığını sürdürerek günümüze kadar gelen bu bölge, UNESCO Dünya Mirası Listesine girerek, Türkiye 'nin önemli bir turizm bölgesi olmuştur.

Görülmeye değer kültürel yapılara sahip bu bölgeyi ziyaret etmek isterseniz, iZMiRCAR Araç Kiralama Şirketi'nin sağladığı ekonomik fiyatlı İzmir araç kiralama hizmeti ile ulaşım sorunu yaşamazsınız. Farklı özellikteki araçlardan tercihinize uygun olan birini kiralayabilir, ya da sizi, gitmek istediğiniz yere ulaştıracak olan transfer (şoförlü araba kiralama) hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Efes Antik Kenti'nde Yer Alan Tarihi Zenginlikler

UNESCO Dünya Miras Listesi 'ni belirleyen komite tarafından, dünyada var olan kültürel, doğal yapı ve oluşumların yer aldığı listeye eklenen Efes, böylelikle, tarihi önem ve zenginlikleri bakımından tescillenmiştir.
Roma'ya başkentlik bile yapmış Efes Antik Kenti, çok geniş bir alana yayılmaktadır. Bu geniş alan içinde dünyanın yedinci harikası sayılan Artemis Tapınağı, Hristiyanlar için kutsal sayılan ve her yıl ziyaret edilen Meryem Ana Evi ve Roma zulmünden kaçan yedi gencin sığındığı Yedi Uyuyanlar Mağarası da bulunmaktadır.
Tarihi M.Ö 6000 yıllarına kadar dayanan Efes Antik Kenti sınırları içerisinde değişik kültürlere ait bir çok yapı mevcuttur.
Muhteşem kültür mirası ile dünyanın pek çok yerinden ziyaretçisi olan Efes, tarihsel yapılar ile ilgilenen kişilerin İzmir seyahatlerinde, görmeleri gereken yerlerin başında gelmektedir.

Önemli Tarihi Yapılar;

Celsus Kütüphanesi, Meryem Ana Kilisesi - İsa Bey Camii - Domitian Tapınağı- Hadrian Tapınağı
Konsül Kilisesi - St. Jean Kilisesi - Herakles Kapısı - Selçuk (Ayasuluk) Kalesi - Mazeus ve Mithridates Kapısı - Magnesia Kapısı - Yedi Uyuyanlar Mağarası - Tetragonos Agora - Yukarı Agora ve Bazilika - Odeon - Prytaneion - Alytarkhus Stoası - Trajan Çeşmesi - Pollio Çeşmesi - Memmius Anıtı - Aşk Evi - Heroon - Yamaç Evler - Büyük Tiyatro - Tiyatro Gymnasium - Vedius Gymnasium - Skolastika Hamamları - Liman Gymnasium ve Hamamları - Doğu Gymnasium ve Devlet Agorası Hamamları - Varius Hamamları - Saray Yapısı - Arkadiane Caddesi - Mermer Cadde - Stadyum Caddesi - Kuretler Caddesi - Oktagon - Latrina ve dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı...

Efes 'te var olan tarihsel yapı sizi büyüleyecek. Bu bölgeyi mutlaka ziyaret etmeli ve tarihe yakından tanıklık etmelisiniz.
Kültürel anlamda tarihin derinliklerine doğru yol alacağınız bu seyahatinizde, sizi daha özgür kılması adına,İzmir 'de araç kiralama seçiminin ne kadar önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Yola çıktığınızda mola vermek istediğiniz yere siz karar verir, süresini yine siz belirlersiniz.

Efes Antik Kenti 'nin Önemli Özelliklerinden Bazıları;

- Artemis Tapınağı, dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilir.
- Tunç Çağları ve Hititler 'e ait yerleşimler bulunmuştur.
- Anadolu'nun eski ana tanrıça (Kybele) gelenekleriyle ilintili olarak, Artemis kültünün en büyük tapınağı Efes 'te yer almaktadır.
- Helenistik ve Roma dönemlerinde en büyük liman kenti nüfusuna sahip olmuştur.
- Efes Kenti, doğu ve batı arasında en önemli kapı olması nedeniyle, çağının, ticaretteki odak noktası olmayı başarmıştır.

Köyleri Gezmeyi Unutmayın

Efes'e yakın Şirince Köyü 'nü ve Seferihisar köylerini gezmeden bölgeden ayrılmayın.Doğal Yapısından uzaklaşmadan varlığını sürdürmekte olan köylerde tarihe yolculuk yapabilirsiniz.Köy kahvaltısı yaparak güne zinde başlayabilir, Efes'i o enerjiyle gezebilirsiniz.Organik ve ev üretimi zeytinyağı, şarap, meyve ve sebze alışverişi yapabilirsiniz.Efes'i ziyaret ettikten sonra, günün yorgunluğunu mavi bayraklı Pamucak Sahili 'nde denize girerek atabilirsiniz.

Efes'e Nasıl Gidilir?

İzmir - Efes arası yaklaşık 83 km,
İzmir Adnan Menderes Havalimanı - Efes arası ise yaklaşık 65 km'dir.
Şehirler arası taşımacılık yapan bir çok otobüs firmasının Selçuk ilçesine direk seferleri bulunmaktadır. Selçuk'a geldikten sonra da garajdan hareket eden minibüsler ile Efes'e gidebilirsiniz.
Özel aracınızla gitmek istiyorsanız, İzmir - Aydın Otoyolu güzergahında Kuşadası tabelalarını takip ederek Efes'e ulaşabilirsiniz.
İstanbul - Efes arası yaklaşık 650 km,
Ankara - Efes arası 680 km'dir.
İzmir 'e olan seyahatiniz için hava yolu ulaşımını kullanacaksanız,İzmir Adnan Menderes Havalimanı 'nda uygun fiyatlı araç kiralama hizmetlerinden yararlanmayı tercih edebilirsiniz. Rahat bir yolculuk yaparak Efes'e gitmek ve dilediğiniz gibi gezmek istiyorsanız iZMiRCAR Araç Kiralama Şirketi'nin sunmuş olduğu hizmetler arasında yer alan, "kiralamak için tercih ettiğiniz arabayı istediğiniz yerden teslim etme-alma" imkanlarından faydalanabilirsiniz.