Bebek ve Çocuk Koltuğu

Ebeveynler olarak hepimiz, çocuklarımızın güvenliği konusunda oldukça hassasiyet göstermekteyiz. Onların güvenliğini sağlamak her şeyden önce gelmektedir. Araba yolculuklarında da aynı özen gösterilerek bebek-çocuk koltuğu kullanılması gerekmektedir.
Zaten bilindiği üzere, özel araçlarda seyahat eden çocukların, boy ve kilo ölçütlerine uygun bir koltuk kullanması gerektiğini belirten bir yasa mevcuttur. Bu yasaya göre, boyu 150 santimetreden kısa ve ağırlığı 36 kilodan hafif olan çocukların, özel araçlarda çocuk koltuğu kullanması gerekmektedir.
Çocuklar ile yapılan araç yolculuklarında, onların güvende olduklarını düşünmemizi sağlayacak en önemli donanım çocuk koltuğudur. Araç içinde bulunan çocuğunun, kendi koltuğunda oturduğunu bilmek, ebeveynler için rahat bir yolculuk yapmanın en iyi yoludur.

Bebekler İçin Oto Koltukları

Bebeklerin araç içerisinde oturma yönünü belirleme konusunda önemli bir hata yapılmaktadır. Bilinenin aksine,15 aylıktan küçük olan bebekler için kullanılan koltukların, aracın arkasına bakacakları şekilde konumlandırılması gerekmektedir.

Çocuk Koltuğu Güvenlik Önerileri

Sıkıca bağlandığından emin olun.Koltuğunuz yanlara veya öne-arkaya 2,5 cm’den fazla hareket etmemelidir.
Açısını iyi ayarlayın.Çocuk koltuğu güvenli bir açıyla konumlandırılmalıdır. Bu şekilde bebeğinizin başının öne doğru düşmesini engellemiş olursunuz.